Furman® ELITE-15I 15A Power Conditioner
Model #:
ELITE-15I
At a Glance
Product Dimensions 2.15"h x 17"w x 14.75"d
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
The Elite-15i also features remote control capability via 12V triggering, compatible with the 12V triggering devices commonly found in power receivers and pre-amp processors. Additional products (such as a remote subwoofer) can be daisy-chained from the 12V output jack for an additional triggered unit. The 12V triggering feature may be bypassed if desired.
SMP provides the highest level of protection available
LiFT significantly reduces AC line noise
E.V.S. protects equipment from dangerous overvoltage conditions
Zero ground contamination circuitry assures delivery of pure AC
Two retractable, long-life, low-heat LED lights with dimmer for rack illumination
12 volt triggering for remote control
Useful Documents
Specifications
General Specs
Number Of Outlets7
Wifi CapableNo
Smart CompatibleNo
Width (in.)17
Depth (in.)14.75
Height (in.)2.15
Product Weight (lbs.)11
Manufacturer Warranty3 Year
Voltage120
General
FamilyElite Series
Line Voltage120 (Volts)
Number of Outlets7
Number of Isolated Banks3
Rack MountableYes
Rack Ears IncludedYes
Front Media Light(s)2 Retractable LED lamps
ControlOn/Off switch and light dimmer knob on front panel. 12 Volt triggering for remote control.
Voltage RegulationNo
ComplianceNRTL-C
USB ChargingN/A
Low Voltage Trigger12 V, In/Out
Dimensions2.15" H x 17" W x 14.75" D (Standard 1 RU height without feet)
Weight11 lbs
Power Consumption6 Watts for display and control circuits independent of actual load
AC Protection
Under-Voltage Shutoff85V
Over-Voltage Shutoff140V ±3V
Maximum Current Rating15 (Amps)
Initial Clamping Level188 VAC peak @ 3,000 Amps
Filtration
Filtration TechnologyLiFT
Filtration Rating>40 dB from 10Khz. - 100 kHz; >80 dB from 100 Khz. - 1GHz. (Linear attenuation curve from 0.05 _ 100 ohms line impedance)